تبلیغات

javahermarket

javahermarket

هرچی بخوای هست - دانشکده افسری امام علی

دانشگاه افسری امام علی
نشان دانشگاه افسری
نشان دانشگاه افسری
شعار ایمان - انضباط - آموزش
تأسیس ۱۴ آذر ماه ۱۳۰۰
نوع نظامی
بنیانگذار رضاشاه پهلوی
رئیس سرتیپ دوم دکتر فتح الله رشید زاده
ارائه دهنده رشته‌های نظامی ، علمی
مکان تهران، ایران پرچم ایران
نام مستعار دانشگاه افسری
وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران

دانشگاه افسری یا مدرسه صاحب منصبی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی در سطح کشور است که توسط سردار سپه ،رضا شاه پهلوی و در اجرای بند ج ماده ۵ حکم قشونی ۱۴ آذر ماه سال ۱۳۰۰ ایشان با الگو برداری از مدرسه نظامی سن سیر فرانسه و با ادغام تجهیزات آموزشی موجود در مدرسه صاحب منصبی قزاق خانه، مدرسه صاحب منصبان ژاندارمری و مدرسه نظام مشیرالدوله ابتدا در خیابان اکباتان فعلی و در ساحتمان اهدایی سردار سپه تاسیس گردید. بعدها این مرکز آموزشی به عمارت کامرانیه واقع در خیابان سپه نقل مکان کرد و با خرید زمینهای اطراف توسعه پیدا نمود بطوریکه این مرکز آموزشی اکنون یکصد و چهل هزار متر مربع وسعت دارد. مدرسه صاحب منصبی از سال ۱۳۱۴ به دانشکده افسری تغییر نام داد و با بهره گیری از استادان ایرانی و خارجی به آموزش کلاسیک و نوین افسران نیروهای سه گانه و نوپای ارتش شاهنشاهی با محوریت نیروی زمینی در رسته‌های پیاده، سواره، توپخانه و بعدها مهندسی و اردونانس پرداخت. دوره آموزش در دانشکده افسری ابتدا دو سال بود و دانشجویان در سال اول دروس عمومی نظامی و از سال دوم با تعیین رسته، دروس تخصصی مربوطه را فرا می‌گرفتند. با توسعه فعالیت‌های آموزشی این مرکز در قالب پنج دانشکده و گروه زبان‌های خارجی از سال ۱۳۶۷ به دانشگاه افسری و در سال ۱۳۷۵ با اخذ مجوز از فرماندهی معظم کل قوا به دانشگاه افسری امام علی تغییر نام داد. این دانشگاه از میان داوطلبان دیپلمه و پس از موفقیت در آزمونهای علمی، ورزشی و عقیدتی در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد. لباس کار دانشجویان این دانشگاه شامل کلاه، پیراهن و شلوار پلنگی شکل با ترکیب رنگ های خاکی ، کرم، قهوای است و همچنین لباس رسمی و فرم نیروی زمینی ارتش به همراه واکسیل به رنگ قرمز رنگ بر روی بازوی چپ برای مراسم ها ، تردد و برنامه صبحگاه و شامگاه عمومی دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد .سنوات خدمت و تحصیل هر دانشجو را می‌توان از روی درجه آکادمیک وی فهمید.دانشجویان دانشگاه افسری در حال حاضر به سه گروه سال یک ، سال دو و سال سه تقسیم میشوند و روی سردوشی آنان هر خط نماینده یک سال میباشد بنابراین دانشجویان تازه وارد پس از اخذ سردوشی دارای یک خط روی هر کدام از شانه‌ها و در کنار آرم دانشگاه افسری که روی سردوشی آنهاست خواهند بود. دانشجویان این دانشگاه بدلیل تمرینات و آمادگی بدنی مناسب معمولا" در مسابقات ورزشی مقام‌های برتر را در بین دانشگاه‌های نظامی و غیر نظامی کسب می نمایند .
دانشجویان این دانشگاه پس از دانش‌آموختگی به درجه ستوان دومی نائل شده و به یگانهای رزمی یا ستادی جهت ادامه خدمت معرفی می‌شوند. همچنین امکان ادامه تحصیل برای دانش آموختگان این دانشگاه در صورت موافقت یگان خدمتی در کلیه دانشگاه‌های کشور میسر می باشد.[۱]

این دانشگاه در تهران در خیابان امام خمینی (سپه سابق) مقابل ساختمان شماره۲ مجلس شورای اسلامی (سنای سابق) واقع گردیده‌است.

منبع:ویکیپدیاjavahermarketAdmin Logo
themebox Logo