تبلیغات

javahermarket

javahermarket

هرچی بخوای هست - آشنایی با ارتش ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران


Army of the Islamic Republic of Iran
ارتش جمهوری اسلامی ایران
Military of Iran logo.png
نشان ارتش جمهوری اسلامی ایران
فعالیت از ۱۳۵۷ تا کنون
کشور ایران
شاخه نظامی
اندازه ۸۱۵٬۰۰۰
شعار همه برای یکی، یکی برای همه، همه برای ایران
سالگردها ۲۹ فروردین
ارتش جمهوری اسلامی ایران
شاخه های نظامی

Iran Air Force roundel.svg نیروی هوایی
Iran Air Force roundel.svg نیروی زمینی

Iran Air Force roundel.svg نیروی دریایی

Iran Air Force roundel.svg قرارگاه پدافند هوایی

نیروها

درجات نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران

تاریخ
تاریخ ارتش ایران

فرماندهان کل
افسران ارشد


تجهیزات
تجهیزات ارتش ایران
زیر مجموعه ها
هوانیروز

ارتش جمهوری اسلامی ایران یا به اختصار اجا که در گفتگو «ارتش» خطاب می‌شود، در کنار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یکی از نیروی‌های نظامی حکومت جمهوری اسلامی ایران و ارتش این کشور است.

اکنون فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران را عطاءالله صالحی به عهده دارد که پس از استعفای محمد سلیمی از جانب سید علی خامنه‌ای (رهبر ایران و مقام فرماندهی کل قوا) به این سِمت منصوب شده‌است.


در قانون اساسی و قوانین مربوط

اصل یکصد و چهل و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: «ارتش جمهوری اسلامی ایران پاسداری از استقلال و تمامیّت ارضی و نظام جمهوری اسلامی کشور را بر عهده دارد.»

اصل یکصد و چهل و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: «ارتش جمهوری اسلامی ایران باید ارتشی اسلامی باشد که ارتشی مکتبی و مردمی است و باید افرادی شایسته رابه خدمت بپذیرد که به اهداف انقلاب اسلامی مؤمن و در راه تحقق آن فداکار باشد.»

نیروها

ارتش ایران شامل ۴ نیرو می‌شود:

  1. نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران: بزرگترین نیرو در بین نیروهای مسلح ایران است. فرماندهی این نیرو به عهده احمدرضا پوردستان است.
  2. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نداجا): مسئولیت حفاظت از آبهای ایران را دارد.
  3. نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران: مسئولیت حفاظت از مرزهای هوایی و پشتیبانی نیروهای رزمی دیگر اجا را دارد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ نام این نیرو به صورت فعلی تغییر پیدا کرد.
  4. قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران: در بهمن ۱۳۸۷ و با تقسیم نیروی هوایی ایران به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
  5. ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران: مرکز برنامه ریزی و هماهنگی بین هر سه نیروی ارتش می‌باشد. این نیروها شامل نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی می‌باشد. لزوم هماهنگی و پشتیبانی هر سه نیرو از یکدیگر در جنگ‌ها باعث به وجود آمدن ستاد مشترک شده است. سپهبد قرنی اولین رئیس ستاد مشترک ارتش ایران پس از پیروزی انقلاب ۵۷ بود.

فرماندهان کل و درجهٔ آنها

دیدار جمعی از فرماندهان ارتش باایت الله خمینی


منبع:ویکیپدیاjavahermarketAdmin Logo
themebox Logo